Ile kosztuje ogród?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje ogród nie jest prosta. Zanim określę ramy cenowe warto odnieść się do porównania „ile kosztuje samochód”. Podobnie jak w przypadku ogrodu cena uzależniona jest od wielu czynników. inna będzie cena Fiata Pandy – sympatycznego skądinąd samochodziku, a zupełnie inna nowiutkiego, błyszczącego i czarnego BMW X5…

27_fin1_small1

Wracając do tematu, kluczem do wspaniałego ogrodu jest dobry projekt! Trudno jest jednak osiągnąć efekt pomijając poszczególne etapy projektowania – koncepcje, projekty wykonawcze, przedmiary i kosztorysy robót, ale o tym pisałem w poprzednich artykułach.

Koncepcja stanowi wizję, w graficzny sposób przedstawia pomysł na zagospodarowanie działki z wszystkimi elementami – trawnikami, rabatami, krzewami i drzewami, zbiornikami wodnymi oraz elementami małej architektury. Z perspektywy kosztów istotniejszy wydaje się kolejny etap pracy – projekt techniczny (wykonawczy) z precyzyjnym określeniem wszystkich użytych materiałów budowlanych i zastosowanych roślin. Właśnie na podstawie projektu technicznego można wykonać precyzyjne przedmiary robót oraz kosztorys.

Przedmiar robót określony na podstawie projektu technicznego pozwoli nam dokładnie zorientować się ile kosztują poszczególne elementy ogrodu.

Ogród składa się nie tyko z roślin, więc trzeba zdawać sobie sprawę że spora część kosztów „ukryta ” jest pod ziemią. Aby rośliny, trawnik, woda, mała architektura wyglądały dobrze konieczne jest zniwelowanie terenu, odwodnienie, system nawadniający, instalacja oświetleniowa etc. Więc spora cześć kosztów jest niewidoczna na pierwszy rzut oka.

Kolejnym czynnikiem znacząco wpływającym na cenę ogrodu jest oprócz gatunków również wielkość materiału roślinnego. Ta sama roślina kilkuletnia może kosztować kilka złotych, a kilkunastoletnia już wielokrotność tej ceny. Podobnie sytuacja ma się z materiałami budowlanymi – można tu przywołać analogie do budowy budynku. Dobrej jakości materiały mają swoją cenę i zupełnie inna będzie cena paneli plastikowych imitujących drewno kupiona w markecie budowlanym a inna naturalnej deski podłogowej z jakościowego drewna. Cena ogrodu zależeć będzie w dużej mierze od standardu w jakim ma być wykonany. Pamiętać trzeba jednak o tym, że często najtańsze materiały mogą kosztować drogo.

Nie da się określić kosztów wykonania ogrodu z pominięciem etapu projektu technicznego i wykonania przedmiarów robót !

Zdarzają się wykonawcy, którzy bazują na szybkim szkicu „na serwetce” lub nawet tylko na opowieści potrafią oszacować (wyjąc z kapelusza) ryczałtową kwotę wykonania…= np. 150 000 PLN. Podjęcie współpracy jest w takim wypadku dosyć ryzykowne i nie możemy być pewni efektu końcowego, a raczej na pewno będzie on rozbieżny z naszym wyobrażeniem o ogrodzie.

31_fin_small1

Warto podkreślić, że gwarancją uzyskania przewidywalnego, zamierzonego efektu końcowego – imponującego ogrodu, jest współpraca z doświadczonym architektem krajobrazu, który wykona projekt zgodnie ze sztuką, współczesnymi trendami oraz naszymi potrzebami.

Wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej, której koszt z pozoru wysoki (wynosi od 5 do 15% całkowitych kosztów realizacji), zaoszczędzi nam rozczarowania efektem końcowym i uchroni nas przed niepotrzebnymi wydatkami na „poprawianie”. Nie odważylibyśmy się przecież budować domu bez wykonania projektu i kosztorysu, wierząc tylko słowu majstra – że „będzie pan zadowolony”. Zapytaj eksperta >>>

JB architekt krajobrazu