Ile kosztuje projekt ogrodu?

Piękny ogród wcale nie kosztuje wiele - foto 1
Szukamy odpowiedzi na pytanie: Ile kosztuje projekt ogrodu?

Odpowiedź na pytanie ile kosztuje projekt ogrodu nie jest taka zupełnie prosta. Cena uzależniona jest od wielu czynników, niewątpliwie jednak gdy chcemy zbudować ogród spełniający nasze oczekiwania, który będzie rozwijał się i dojrzewał, ciesząc nasze oczy- zadanie to musimy powierzyć profesjonalistom.

Umiejętność właściwego kształtowania przestrzeni i wyczucie proporcji, doboru właściwych materiałów, właściwych roślin a co najważniejsze przewidzenia zmian jakie nastąpią z biegiem czasu stanowią gwarancję imponującego efektu końcowego. O jakości zaprojektowanego ogrodu świadczy nie tylko to jak będzie wyglądał zaraz po założeniu – a zwykle wtedy wygląda wspaniale, ale jak zmieni się na przestrzeni kolejnych lat. Naprawa błędów może kosztować nas nie tylko sporo nerwów ale i pieniędzy. Pozorna oszczędność na etapie projektu może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje finansowe.

Przechodząc do konkretnych odpowiedzi – przykładowo cena kompleksowego projektu ogrodu przydomowego o powierzchni 1000m2 to koszt od 2500 – 4000 pln. Koncepcja stanowi zaś zwykle 25-40% ceny projektu w zależności od wymaganej skali i szczegółowości. Na sam koszt wpływają tez niestandardowe elementy wymagające szczegółowego rozwiązania – wszelkiego rodzaju budowle ogrodowe jak altany, pergole, schody, murki oporowe, zbiorniki wodne, baseny inne urządzenia wodne. Przyjmuje się że pełna dokumentacja projektowa zagospodarowania terenu stanowi od 5 do 10% kosztów realizacji inwestycji.

Wśród ofert na rynku na pewno można znaleźć o wiele tańsze, jednak warto się zastanowić czy cena nie przekłada się na jakość i czy warto oszczędzać na tym etapie realizacji?! Niedbale wykonany projekt (pozornie zaoszczędzone pieniądze) może narazić nas na duże straty podczas realizacji ogrodu albo nie spełnić naszych oczekiwań w kolejnych latach, dlatego warto szczegółowo przeanalizować koszty i dowiedzieć się dokładnie, ile kosztuje projekt ogrodu.