Wybór projektanta cz. 2

ARCHITEKT KRAJOBRAZU vs „SPECJALIŚCI”

Obecnie na rynku działa wielu dobrych architektów krajobrazu zajmujących się profesjonalnie projektowaniem ogrodów. Niestety jednak często usługi projektowe oferują osoby nie do końca wykształcone w tym kierunku lub zupełni amatorzy, którzy korzystając z koniunktury wykonują „projekty” zaniżając ich poziom oraz cenę. Inwestor zamawiając projekt może nie być świadomy ryzyka jakie niesie za sobą taka współpraca. Zdrowy rozsądek 4a1_small_1podpowiada, że projekt, który u profesjonalnego architekta krajobrazu w zależności od zakresu kosztuje 1000 + oferowany za kilkaset złotych może być niewiele wart. Ponadto pozorna oszczędność może narazić nas na spore koszty, gdyż efekt końcowy będzie raczej mizerny, a jak wiadomo poprawianie kosztuje kilka razy więcej.

Ogólna zasada mówiąca, że o kosztach szybko się zapomina a efekt pozostaje na wiele lat, wydaje się nieoceniona przy wyborze projektanta ogrodu.    

Częsta praktyką jest „projekt gratis” przy zamówieniu kompleksowej realizacji ogrodu – firmy wykonawcze wliczają wtedy koszty projektu w materiał i prace ogrodnicze. Cena projektu (kilka tysięcy złotych) zostanie sprytnie ukryta w całkowitej kwocie za wykonanie ogrodu. Zlecenie całości prac „od projektu do realizacji” ma swoje zalety – mamy jeden podmiot, który łatwiej kontrolować. Niesie to jednak ryzyko, że projekt będzie zawierał najprostsze rozwiązania odpowiadające możliwościom realizacyjnym danej firmy ale niekoniecznie będą to rozwiązania najlepsze dla inwestora.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zamówienia projektu ogrodu w szkółce roślin – zwykle paleta gatunków ograniczy się tylko do aktualnej oferty handlowej.

79_small1Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z oferty firm brukarskich, handlujących środkami ochrony roślin, czy oferujących usługę odśnieżania a dodatkowo także projektujących ogrody.

profesjonalnie wykształcony architekt krajobrazu posiada gruntowną wiedzę z zakresu materiałów budowlanych, technologii, dendrologi, roślin ozdobnych i ich wymagań siedliskowych a co najważniejsze posiada umiejętność kształtowania przestrzeni. Stanowi to gwarancję, że projekt, który zamówimy spełni nasze oczekiwania a ogród wykonany według projektu będzie cieszył nas przez długie lata.

JB architekt krajobrazu