Metro Group PATIO

 

OGRÓD NA DACHU BUDYNKU BIUROWEGO METRO GROUP

Lokalizacja: Warszawa Al. Krakowska
Projektanci: arch kraj. Jakub Botwina, arch. Danuta Barańska
Inwestor: Metro Group
Powierzchnia: 800 m2
Projekt koncepcyjny: 2003
budowlany I wykonawczy wykonawczy: 2004
(współpraca ,DWZ Architekci, PLENERIA S.C)
Realizacja: 2004

Budynek Biurowy Metro Group znajduje się w kompleksie biurowo-usługowym Okęcie.
Dziedziniec znajdujący się na stropie drugiej kondygnacji biurowca i zaprojektowany został jako przestrzeń reprezentacyjna połączona z holem głównym, miejsce odpoczynku pracowników i gości. Jego układ przestrzenny ściśle powiązany jest z podziałem elewacji i oparty został o kwadratowe placyki połączone ścieżkami z placem głównym. W celu zdynamizowania kompozycji, place ustawiono skośnie do osi głównej dziedzińca. Nawierzchnie zaprojektowano jako kombinację różnych materiałów – kostki granitowej i betonowych płyt – całość utrzymana w tonacji szarości.

Roślinność na dziedzińcu zaprojektowano w układzie piętrowym dzięki zastosowaniu prefabrykowanych, wielopoziomowych donic z betonu architektonicznego. Najniższą warstwę stanowią jednogatunkowe powierzchnie krzewinek (Vinca Minor) i traw (Festuca, Miscantus). Warstwa wyższa to niewielkie drzewa o kulistych koronach i drobnym ulistnieniu (Robinia pseudoaccacia ’Umbraculifera’) posadzone w dużych donicach. Takie rozwiązanie pozwoliło na zachowanie poziomu nawierzchni pieszych wewnątrz budynku oraz na dziedzińcu. Na północnej elewacji natomiast stalowa konstrukcja linowa stanowi podporę dla roślin pnących (Aristolochia) – najwyższe piętro roślinne.
Wyposażenie dziedzińca dodatkowo stanowią proste aluminiowe ławki oraz oświetlenie w postaci aluminiowych słupków i opraw montowanych w betonowych murkach.